Szakmai anyagok

Az együttműködés új szabályai – a ’Hyper collaboration’

NEW WORK – NEW RULES – avagy ezt tette velünk a covid…

A munkahelyek evolúciója

Lineáris munkavégzés

Csapatmunka

Hyper collaboration

A JELENLEGI HELYZET

  • A csapatmunka és az egyéni munkavégzés is változott.
  • Gyorsaságra és komplexitásra van szükség, mindez megfűszerezve digitális nehézségekkel. Újítani kell, minden téren.
  • A vezetőknek erőteljesen a csapatukra kell támaszkodniuk, a gyorsabb tempó és a jobb eredmények elérése érdekében.
  • Manapság a csapatmunka máshogy fest: míg korábban a munkavégzés egy váltóversenyhez hasonlított, ahol az ember, alig fejezte be az egyik munkát, már ment is tovább, a csapatok ma inkább a focihoz hasonlóak, a csapattagok közötti állandó interakciókkal és a különböző feladatok oda-vissza adogatásával… ez a Hyper collaboration lényege.
  • A munkavégzés sokkal inkább projekt alapú, mint szervezeti egységenként szegmentált.
  • A munka a gyors ciklikusságon és a partneri egyenrangúságon alapul.

A csapatok jellemzően két módszert alkalmaznak

  1. „Design Thinking”: a kreatív problémamegoldáshoz; ez a fajta módszer fizikailag és kognitív módon is aktív munkavégzést jelent. A csapatok workshopokat, ötletbörzéket szerveznek, ahol közösen ötletelnek, és megosztják egymással az elképzeléseiket.  A csapat tagjai egy helyen ülnek, így folyamatos kapcsolatban vannak egymással, amely pedig gyorsabb munkavégzést jelent. Értelemszerűen, néha szükség van a csapattól való visszavonulás pillanataira is, hogy olyankor feldolgozzák az információkat és azokat ötvözzék saját elképzeléseikkel. Az emberek folyamatos mozgásban vannak, állnak, ülnek, rajzolnak, tárgyakat és anyagokat mozgatnak, gesztikulálnak, egyszóval a munka dinamikus és gyors ütemű.
  2. „Agile working”: ez sokkal inkább egy folyamat alapú munkavégzést jelent, amelyet egyre több iparág alkalmaz az ügyfélközpontúság, rugalmasság és gyorsabb munkavégzés érdekében. Az „Agile” csapatok strukturálják munkavégzésüket: a tevékenységeket abban sorrendben végzik el, amely hozzásegíti őket a gyors végrehajtáshoz, az előrelépés és fejlődés folyamatos figyelemmel kíséréshez és a munkafolyamatok korrekciójához.

NEHÉZSÉGEK

  • A csapatok a gyorsabb munkavégzés elérése végett, nagyobb nyomás alatt dolgoznak, mint valaha.
  • Ezeknek az újfajta csapatoknak folyamatosan együtt kell működniük, arra nincs már mód, hogy az ember elvégzi a dolgát és leadja a munkát.
  • Feladataik egymástól függenek és egymásba folynak.
  • DE A MUNKAHELYÜK MÉG MINDIG A LINEÁRIS MUNKAVÉGZÉSRE SZABOTT…☹

5 ok, amiért a csapatoknak manapság nehézségekkel kell megküzdeniük a munkahelyeken:

  1. Régi típusú irodák: amelyek még a lineáris, egyéni munkavégzéshez vannak tervezve, nem a keresztfunkcionális projektmunkára van optimalizálva a dolgozó/ négyzetméter arány.
  2. Nincs megfelelő csapathely: a csapatoknak szükségük van az információkhoz és a kollégákhoz való hozzáféréshez, de gyakran nincs megfelelő hely a csapatösszetartás megszervezésre, a társasági élet kiépítésére, a munka láthatóvá tételére. Nincs lehetőség a csapatmunka és egyéni munkavégzés közötti átjárásra, egy olyan helyen, amelyet a csapat a magáénak tudhat.
  3. A választási lehetőség hiánya: az embereknek szükségük van térre az egyéni koncentrációhoz és a könnyed együttműködésre is, de az irodahelységek fixek és ezt nem tudják biztosítani. Újrakonfigurálásra lenne szükség, amely figyelembe veszi a privát teret is, mind a hallhatóság, mind pedig a láthatóság szempontjából.
  4. Az ötletek elakadnak: a legtöbb kollaboratív teret csak egyhelyben ülésre tervezték, amely növeli a passzivitást, nincs elköteleződés.
  5. Technológiai kérdések: sok egyedi eszköz van, de kevés olyan technológia létezik, amely tényleg támogatja az együttműködést. Nehézségbe ütközik, hogy lássuk vagy halljuk a távoli munkatársakat és megoszthassuk velük az információkat. Nincs lehetőség az együtt alkotásra.

MEGOLDÁS

  • Alakítson ki helyet a csapatnak a bizalom és az összetartás növeléséhez. Számoljon az emberi tényezővel (játékosság, személyre szabottság).
  • Tartsa tiszteletben az egyén elkülönülésre és az összpontosításra való igényét (privát tér a láthatóság és hallhatóság figyelembevételével).
  • Tegye lehetővé a könnyű váltást a csapatmunka, és az egyéni munkavégzés között.
  • Biztosítson helyet a gondolatmenetek és ötletek megjelenítésére.
  • Tegye lehetővé a könnyed átjárást a digitális és analóg eszközhasználatban az együtt gondolkodás, a közös alkotás és együttműködés érdekében.
  • Tegye képessé csapatát az együttműködésre és biztosítson teret a folyamatokhoz: a csapatoknak szükségük van a munkakörnyezetük irányítására, variálhatóságára, hogy gyorsabban meg tudjanak birkózni az egyéni igények és a projekt szükségletek egyeztetésével. Támogassa abban a munkatársat, hogy újra konfigurálja a teret, amely a projekttel együtt alakul. Fizikailag is vonja be őket abba, hogy változtassanak a testtartásukon, helyzetükön, mozgassák az anyagokat és lássanak meg új perspektívákat.
Forduljon hozzánk, ha a téma érdekli, és szeretne beszélgetni velünk cége irodájáról. Jöjjön el, és nézze meg irodánkat, ami egyben showroom is. Itt jó megoldásokat mutatunk be Önnek és munkatársainak a Hyper collaboration témájában!