Szakmai anyagok

A jövő generációja megtervezte a jövőt

Hogyan képzeli el a munka világát a következő generáció? Néhány diák bemutatta.

Az elmúlt években sokat hallhattunk a Z-generációról és arról, hogyan akarnak dolgozni. Azonban ahogy a Z-generációsok lassan elkezdenek munkába állni, és a vállalatok éles harcot vívnak a tehetséges munkavállalók megnyeréséért, a kérdés így módosul: milyennek képzelik el a holnap munkavállalói a munka világát?

A szervezetek nem egyszerűen harcolnak a legtehetségesebb munkavállalókért, de komoly erőfeszítéseket kell tenniük azért is, hogy meg tudják tartani őket. Kutatások bizonyítják, hogy az egy munkahelyen eltölteni szándékozott idő változóban van: Franciaországban tavaly az alkalmazottak 20 százaléka mondta azt, hogy egész életében egy munkahelyen szeretne dolgozni: 30 százalékkal kevesebben, mint két évvel korábban. Németországban ez a csökkenés 15 százalék volt (40 százalékról 25 százalékra esett a mutató).

Tehát hogyan is kíván dolgozni a következő generáció? És a munkahelyek miként tudják támogatni ezeket a kívánalmakat?

A hamburgi AMD Academy of Fashion & Design 23 hallgatója ezt kísérelte meg leírni. Az AIT-Dialog, a brandherm + krumrey interior architecture és a Steelcase közös kezdeményezése keretében a hallgatókat arra kérték, alkossanak meg egy közös koncepciót arról, ahogyan ők képzelik a munkavégzés jövőjét.

Alapelvek

Számos workshopot tartottak, s ezek keretében a diákok meghatározták azokat az alapelveket, amelyek mentén elképzelik az ideális munkavégzést:

  • Rugalmasság és szabadság
  • Kreativitás, jókedv a munkahelyen, munkahelyi jóllét
  • A munka és a magánélet megfelelő egyensúlya
  • Networking lehetőség a szervezeten belül mind vertikálisan, mind pedig az egyes szakterületeken belül
  • Független munkavégzés a létező struktúrák keretei között
  • Toleráns és nyitott, merev szabályok nélküli munkastílus

A koncepció

Az alapelvek kidolgozása után a diákok munkához láttak.

– Azzal kezdtük, hogy végiggondoltuk, mik azok a tevékenységek, amelyekkel a napunkat eltöltjük, és azt, hogy ezek dinamikájukban hogyan változnak – mondta Pia Schwarz, a projekten dolgozó egyik diák. – Mindhárom terület – otthon, munka, szabadidő – egyformán fontosak számunkra, ezért egyenlő nagyságú területként képzeljük el őket.

Olyan jövőt képzeltek el, ahol a mindennapi élet határozza meg, hol és hogyan dolgoznak az emberek. Végleges „Munka elvitelre” koncepciójuk három különböző teret határoz meg: „Iroda”, „Otthon” és „Szabad tér” – ezeket egy „Mindroom” nevű terület köti össze.

Felhasználó-központú felfogásuknak köszönhetően olyan rugalmas tereket hoztak létre, amelyek a felhasználókra bízzák, hol és hogyan dolgozzanak. Eközben mind a négy területen digitális és analóg eszközök állnak rendelkezésre az egyéni munka, a tanulás és a networking támogatására.

– Azt akarjuk, hogy bárhonnan tudjunk dolgozni és könnyedén össze tudjuk egyeztetni családi és szakmai életünket – mondta Nicola Voss, a projekt másik tagja – A kommunikáció szintén kulcsfontosságú, mert lehetővé teszi az információ megosztását és a tanulást.

A koncepció megvalósítása

A diákok Anja Rosenberggel, a brandherm + krumrey enteriőrtervezőjével, az AIT Dialog magazinnal és a Steelcase-t képviselő Joachim Müeller Wedekinddel közösen dolgozták ki a koncepció megvalósítását, amelyet az Orgatec nevű, kétévente megrendezésre kerülő kölni kereskedelmi vásáron mutattak be.

Íme, munkájuk eredménye:

Iroda
Ez a tér a kommunikáció, a struktúrák, az információ és a fókusz ösztönzésére szolgál. Egyéni és csoportos munkatereivel, mobil bútoraival számos munkastílust támogat.

Otthon
A megújulás, az evés és az alvás színtere. Az otthonos hangulatú, nappali típusú enteriőr a kikapcsolódást szolgálja – ugyanakkor munkavégzés helyszíne is.

Szabad tér
Ez a terület a mozgást, a természetet és a vitalitást ösztönzi. Az oldott és természetes hangulat egy kávézó-szerű térhez hasonlóan a szabad mozgást teszi lehetővé.

Mindroom
Ez a középen elhelyezkedő tér a másik hármat köti össze és a networkinget, az információ-megosztást és a kommunikációt támogatja. Workshopok vagy megbeszélések formájában kerülnek egymással kapcsolatba a munkatársak, miközben spontán elhelyezett zsámolyokon ülnek.

A „Munka elvitelre” stand a 2018-as Orgatec kiállítás egyik leglátogatottabb helyszíne volt.

„Nagyszerű érzés volt a sok pozitív visszajelzés – mondta Rosenberg – a diákok munkája révén a látogatóknak lehetőségük nyílt arra, hogy egy új perspektívából tekintsenek a jövő munkavégzésére.”

Ez a kezdeményezés az alábbi vállalatok közötti együttműködésként valósult meg: AIT-Dialog, brandherm + krumrey interior architecture, Steelcase, Bolia, Interface, Polyvision, Coalesse, Viccarbe, Creation bauman, Zumtobel, Sodexo, Pfleiderer, Microsoft és Gira.


Forrás: Steelcase
Az eredeti cikk ide kattintva érhető el.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük