Szakmai anyagok

A home office fizikai ártalmai

A munkahelyek legnagyobb értéke maga az ember, ezért is fontos, hogy mind home office, mind irodai munkavégzés esetén gondoskodjunk a munkatársak kényelméről és egészségének védelméről. A jó közérzet biztosítása, és az egészségmegőrzés mindenképp fontos eleme a munkahelyi teljesítménynek. Míg nagyon sok irodában a megfelelő, kényelmes munkaszék és asztal biztosított, keveseknél van otthon ilyen, megfelelő beállításokkal és a testünknek kedvező kényelmi funkciókkal.

Egyre többször hallunk arról, hogy az elmúlt, pandémiás időszakban megnövekedtek a mozgásszervi problémák, nyak és hátfájások, ezért mi is utánajártunk a témának, és megkérdeztük erről dr. Sebők Edit reumatológus főorvost, aki mozgásszervi rehabilitációs szakorvosként dolgozik Kecskeméten. www.bagolyegeszseghaz.hu

Mi a véleménye, milyen problémákat okozhat napi nyolc óra munkavégzés egy konyhai székben ülve, az étkező asztalunknál, vagy a kanapén, ahol a laptop az ölünkben van?

Valóban, a pandémia miatti hirtelen home office-ba kényszerülő dolgozóknak ritkán volt lehetőségük egy „otthoni irodában” dolgozni. Így a tartós helytelen testtartás miatt számos probléma kialakulhat(ott).

Leggyakrabban a gerinc nyaki és ágyéki szakaszának átmeneti vagy tartós fájdalma figyelhető meg. Sokszor ez a fájdalom valamelyik végtagba sugárzik, esetleg zsibbadással, szédüléssel, fejfájással jár. Emellett a vállfájdalom is gyakori – főleg az egeret használó karnál. A rendellenes, kényelmetlen eszközhasználat ínhüvelygyulladással, a tartós ülés csípő- és térdpanaszokkal, esetleg keringési zavarral, lábdagadással járhat.

A tartósan rossz pozícióban végzett munkavégzés mellett a mozgáshiány és a stressz is fontos szerepet játszik a panaszok kialakulásában!

Érzékeli-e a rendelésén, hogy több, home office-ban kialakult mozgásszervi panasszal találkozik?

Abszolút. Korábban a rövid távú problémák domináltak, most már hosszú távú problémákkal is jelentkeznek a páciensek. A szimpla átmeneti lumbágóból mostanra porckorongsérv, a vállfájdalomból „befagyott váll” is kialakulhat, ha nem figyelünk oda.

Pontosan milyen panaszokat okozhat a helytelen ülés vagy a nem megfelelő munkaasztal?

A tartós, helytelen ülés legfőképpen a derekunkat károsítja: pl. az ágyéki ágyéki porckorongra 2x-5x akkora terhelést ró, mint a járás és az állás. A statikus túlterhelés és a dinamikus alul terhelés a paravertebrális (gerinc melletti hosszanti) izomzat tartós spazmusát is okozza, vérellátását rontja. Mindez a csigolyák közti mozgás-szegmentum instabilitásához, sérülékenységéhez, esetleg porckorongsérv kialakulásához vezet.

Emellett a nyak is károsodik: Amikor leülünk egy székre és szemünket rászegezzük az ölünkben tartott laptop képernyőjére vagy a nem megfelelően beállított monitorra, testtartásunk a fiziológiáshoz képest megváltozik: Fejünket előretoljuk (vagy lehajtjuk), hátunk pedig hatalmas kérdőjellé görbül. Hosszú távon a nyak hátsó részének izmai rövidülnek és feszülnek, az elülső részek izmai túlnyúlnak és gyengülnek, így megbomlik a nyaki szakasz izomegyensúlya. Hamarosan azt vesszük észre, hogy már álló helyzetben is jócskán előrébb van a fejünk, mint kellene. Ahelyett, hogy a koponyánk gerinc tetején „ülne”, az izomegyensúly megbomlása miatt előre szegeződik. Mindez sajnos nem csupán esztétikai probléma (banyapúp), hanem komoly gerincbetegségek kiváltó oka lehet.

A hosszútávú ülés lábaink keringésének sem tesz jót: Ha sokáig be van hajlítva a csípő és a térd, esetleg lóg a láb és nem mozog, a vénák kitágulnak, pang bennük a vér, ami lábdagadáshoz, visszérgyulladáshoz, ritkán thrombosishoz is vezethet. Ilyenkor csak mozgással, izommunka segítségével, esetleg a lábak felpolcolásával lehet az ereknek segíteni.

Hogyan előzhetjük meg, vagy ha már kialakultak ezek a panaszok, hogyan hozhatjuk helyre a testünket?

Nagyon fontos, hogy ülőmunkát végzőknél otthon is ergonomikus körülmények legyenek.

Olyan széken üljünk, melynek magassága állítható, használójához és az íróasztal magasságához igazítható. A támla ne a hátat, hanem a derekat támassza, az ülőfelülete a térdhajlattól kb. 10-12 cm-rel végződjön, esetleg kicsit előre lejtsen (így a medence előre billen). Az ülőfelület széle ne legyen éles, mert az a combok vérkeringését akadályozhatja.  Jó megoldás lehet időnként (de nem állandóan) fittball labda vagy térdeplőszék használata.

Az íróasztal általában 72-75 cm magas. Fontos, hogy kényelmes ülő helyzetben az asztal lapján nyugvó karunkon a könyök kb. 90 fokban legyen hajlítva leengedett vállak mellett.  Ha túl alacsony az asztal, akkor görnyedni kell, ha túl magas, akkor a felhúzott vállak a lapockazáró és emelő izmok túlterhelését eredményezik.  Lehetőség szerint a csuklót támasszuk alá a klaviatúra és az egér használatához. A képernyő szemmagasságban legyen (így elkerülhetjük a nyak rendellenes pozícióját). Nagyon praktikus, ha az asztal magassága is állítható, felemelhető – így időnként állva is tudunk mellette dolgozni.

Az ergonomikus munkakörülmények mellett nagyon fontos, hogy tartásunkra figyeljünk is! A gép előtt ülve gyakran még így is meggörnyedünk – ha ezt tapasztaljuk, húzzuk ki magunkat. Akár naponta 100x-200x!

És legfontosabb a rendszeres testmozgás, torna, főként a gerincstabilizáló izmok átmozgatása, nyújtása, erősítése! Ami mellé jól jöhet egy testet és lelket is kényeztető masszázs is.

Ezek mellett természetesen mentális egészségünkre is fokozottan figyeljünk az otthoni munka során!

Mit mondanak az orvosi statisztikák, kutatások, valós veszély lehet a hosszú távon homeoffice-ban, nem megfelelő székben, asztalnál töltött idő a fizikális egészségünkre?

Sajnos igen.

A külföldi kutatások alapján a hosszú távú, nem megfelelő körülmények között végzett munka jóval több mozgászervi problémát okoz, mintha irodában történne a munkavégzés (és a nem mozgásszervi betegségekről még nem is beszéltünk…).

Egy horvát tanulmányban a 2020. áprilistól decemberig a home office-ba került munkavállalókat vizsgálták. A korábbi irodai munkához képest a résztvevők 39,1%-a számolt be erősebb deréktáji fájdalomról, 45,7% erősebb nyaki-vállövi fájdalomról és 27,2% erősebb kézpanaszokról a korábbi időszakhoz képest.

Hasonló számokkal találkozunk brit, indonéz és amerikai vizsgálatokban is.

Mindezek alapján el kell gondolkozni, hogy optimális megoldás-e a home office hosszú távon… Ha mégis alkamazzák, sokkal jobban oda kell figyelni a munkavállalók otthoni ergonomikus környezetére.

Ui: Miközben a szakirodalmat tanulmányoztam, én is otthon egy kényelmes kanapén ültem.  1,5 óra múlva a tarkóm, a derekam és a bal csípőm annyira megfájdult, hogy muszáj volt felkelnem, sétálnom és nyújtógyakorlatokat végeznem…

Kérjen ajánlatot cégünktől, ha támogatni szeretné munkatársai otthoni munkavégzését! Forduljon hozzánk, ha a téma érdekli, és szeretne beszélgetni velünk cége irodájáról és a home office megoldásainkról. Jöjjön el, és nézze meg irodánkat, ami egyben showroom is. Itt jó megoldásokat mutatunk be Önnek és munkatársainak is.